Fibromiyalji ve Oksijen

Fibromiyalji ve Oksijen

Fibromiyalji, yaygın vücut ağrısı yani kişilerde kas olan her yerin ağrımasıyla giden bir durum. Olayın patolojik açıklaması ise kas hücrelerinde (miyofibrillerde) gevşemenin yeterice başarılamamasıdır. Vücudumuzda kas kasılması için gereken enerji sistemi kas gevşemesi için de gereklidir. Ölüm katılığı durumu (rigor mortis ) da yeterli enerji( ATP) olmadığından vücudun gevşeyememesiyle oluşur mesela.

 

Kas gevşemesi için  gereken enerji oksijenle sağlanır, bu hastalarda esas problemin bir takım sebeplerle vücudun oksijenlenememesi ve yorgunluğa neden olan laktik asit birikimidir. Kaslarda biriken laktik asit bel boyun sırt ağrılarının nedenidir ve enerjiyi arttıracak destekler fibromiyaljide faydalı olur.

 

Fibromiyalji hastalığının büyük oranlı nedenlerinden biri olan anksiyete ve depresyonda hastaların düzgün nefes almayı başaramadığı,bir çeşit nefes açlığı çektiği gösterilmiştir. Bu tür hastalarda doğru nefes alma teknikleri eğitimi, mediasyon oldukça etkili bulunmuştur.

Vücudumuza enerji üreten hücre içi organel olan mitokondrilerin, ATP üretiminde kullandığı pek çok vitamin, enzim, enzime yardımcı co-faktör eksikliklerinde de yorgunluk ve kas ağrıları artmakta; özellikle omega -3 gibi mitokondri zarını destekleyen faydalı yağlar, magnezyum, Co-enzim Q10. Bunlar yerine koymak özellikle unutulmamalıdır.

 

Hücrelere oksijen taşıyan eritrositlerde yeterli hemoglobin olmaması ya da yeterli eritrosit olmaması, hemoglobin için gerekli demirin olmaması, diğer anemi nedenlerinden B vitamini ve folatın eksik olması yine oksijen azlığına ve kas ağrılarına neden olmakta.

 

Diyabet hastalarında, Hemoglobin A1c dediğimiz kan şekerinin, hemoglobini glikolize ettiğini gösteren yükselmiş değerlerde de yine hemoglobin yeterince oksijen taşıyamamaktadır. Bu durum  diyabetin pek çok yıkıcı etksini açıklar. Yorgunluk ve enerji azlığının da nedenlerindendir.

Orta düzeyli egzersizler düzenli nefes alımını da düzenleyerek fibromiyaljide ki kas ağrılarının tedavisinde özellikle yer tutar. Aerobik egzersiz denen yürüyüş, yüzme, pilates, yoga,  laktik asit birikmesini önler, atılımını kolaylaştırır.

Oksijen alımını yani nefes alımını zorlaştıran her türlü mekanik sorun da mutlaka sorgulanmalı, burun tıkanıklığına neden olan deviasyonlar, akciğer problemleri, allerjik rinitler, sigara kullanımı da mutlaka çözümlenmelidir.

 

Özetle:

Doğru nefes almayı öğren.

Nefes almanı engelleyen mekanik nedenlerin varsa çöz.

Oksijen taşımanı azaltan nedenlerin varsa (çeşitli anemiler), tedavi et.

Sigarayı bırak.

Diyabetini kontrol altında tut, doğru beslenmeyi öğren.

Aerobik egzersizleri özellikle orta tempolu yürüyüşleri aksatma.

Enerji mekanizmasına destek olacak eksik vitaminlerin varsa tamamla, doğru yağları tüketimini arttır.

Nefesini düzenleyecek ve aklını sakinleştirecek meditasyon tekniklerini öğren ve uygulamaya çalış.

 

Bir cevap yazın

Scroll to top